top of page
MV5BYWQ1NWFlZDMtNjkzMi00NWU3LWI2YzctNzM3ZjA3ZTUzNmQ4XkEyXkFqcGdeQXVyMTQ5ODkzMDk__edited.jp

stalker
pop-up museum

Tule meile külla või korralda meie juures üritus

Noblessneri
Varjend
(Peetri 5)

Muuseum
avatud kokkuleppel

Kontakt: Indrek Leht
+372 5155 365 | MTÜ Tsoon
stalkerthemepark@gmail.com
 

PROJEKT tSOON

PROJEKTI AJALUGU

Projekt TSOON on inspireeritud Andrei Tarkovski filmist „Stalker“ (1979) ning selle aluseks olnud vendade Strugatskite romaanist „Väljasõit rohelisse“, mille tegevustik toimub valdavalt keskkonnas nimega TSOON

Eelmise, 2021. aasta sügisel avatud „Stalkeri“ pop-up muuseum on mõtteline värav TSOONi,  esimene samm tutvumaks kultusfilmi pärandilooga ning sissejuhatus samanimelisse kunsti- ja ulmeparki Ida-Virumaal, mille arengud jooksvalt käivad.

 

TSOONi eestvedaja on produtsent Indrek Leht, idee autor kunstnik Raoul Kurvitz. 

2021-09-23 stalker_KevinLoigu 43.jpg
Alessandro Lupi.jpg

Tulevikus on plaanis postindustriaalne territoorium sisustada ennekõike kaasaegse kunsti taiestega ja kujundada nendevaheline ruum unikaalset kogemust pakkuvaks keskkonnaks.

 

„Stalkerist“ ja TSOONist inspireeritud teemapark pakub kultuurielamust ning toimib ka seikluse- ja mängupotentsiaaliga alana, millest saab osa loodava Virtuaal-Stalkeri rakenduse kaudu. „Stalkeri“ võttepaiku Tallinnas ja Jägalal on võimalik leida ja väisata ka portaali Ajapaik abil.

Suur osa tänaseks kultusfilmiks kujunenud linateosest filmiti Tallinnas Rotermanni kvartalis, Kultuurikatla juures, Koplis, Paljassaarel, Pirita jõe ja Jägala jõe ääres, seega on põhjust filmi saamislugu ka Eesti kontekstis jäädvustada.

 

TSOONi minek või sattumine sinna hüljatud, kardetud ja välditavale „eikelligimaale“ on Tarkovski mõtte kohaselt olukord, kus selgineb inimsuse sügavaim olemus. Taolisteks tsoonideks on ühel või teisel moel tänapäeval kujunenud mahajäetud ja reostatud industriaalsed keskkonnad.

DSCF7957.jpg

PROJEKTI VISIOON

Ida-Virumaal paiknevad rohkem või vähem mahajäetud tööstuslikud alad ning rajatised, Kreenholmi manufaktuurist Aidu karjäärini moodustavadki osa sellistest tsoonidest, ning sellest tekkis ka rahvusvahelise kultuuriprojekti ja teemapargi TSOON idee. Samuti on projekti tegevused plaanis Lahemaal asuvas Joaveski hüdroelektrijaamas.

projekt tsoon kaart.png
Sign me up!
bottom of page