STALKER
THEMEPARK

„Stalker” Themepark ehk projekt TSOON on inspireeritud Andrei Tarkovski filmist „Stalker“ (1979) ning selle aluseks olnud vendade Strugatskite teosest „Väljasõit rohelisse“, mille tegevustik toimub valdavalt keskkonnas nimega TSOON. ​ 

Sügisel 2021 Tallinnas, Noblessneris avatud „Stalkeri“ pop-up muuseum on projekti esimene realiseerunud osa, mis funktsioneerib mõttelise väravana TSOONi. Samuti on muuseum esimene samm tutvumaks Tarkovski kultusfilmi pärandilooga ning sissejuhatus samanimelisse kunsti- ja ulmeparki Põhja-Eesti (Harju-, Lääne-Viru ning Ida-Viru) industriaalmaastikel.

Tänaseks, 2024. aasta alguseks, on projekt TSOON kasvanud: Noblessneris on avanenud teinegi varjend. Paari aasta jooksul on toimunud privaattuure, ühised filmivaatamisi, autoriõhtuid, palverännakuid „Stalkeri“ võttepaikade aladel ning Muuseumiöö, Disainiöö ja Open House Tallinna koostöid. Eripärane muuseum funktsioneerib näitusepinnana, olemas on elekter, väike raamatukogu, vajadusel ka baar ja catering. TSOON ootab!

KOOSTÖÖD & NÄITUSED

PROJEKTI AJALUGU
JA VISIOON

Projekt TSOON ajalugu on väärikas ning ulatub 15 aasta tagusesse aega. Projekti eestvedaja on produtsent Indrek Leht, idee autorid Raoul Kurvitz ja Tarvo Hanno Varres.

Samuti on projektiga seotud kasvav entusiastide kogukond, keda huvitab ja ühendab kirjandus, film, mängumaailm ning tubli annus seiklusjanu. Suur osa tänaseks kultusfilmiks kujunenud linateosest filmiti Tallinnas: Rotermanni kvartalis, Kultuurikatla juures, Kopli poolsaarel, Paljassaarel, Pirita ning Jägala jõe ääres. Põhjusi filmi saamislugu ka Eesti kontekstis jäädvustada jagub.

TSOONi minek või taolisse hüljatud, kardetud ja välditavale „eikelligimaale“ sattumine on Tarkovski mõtte kohaselt olukord, kus selgineb inimsuse sügavaim olemus. Sellisteks TSOONideks on tänaseks päevaks unustatud, mahajäetud või reostatud (post)industriaalsed keskkonnad.

Taoliste alade kaardistamise ja dokumenteerimisega on projekt TSOON juba aastaid hõivatud olnud. Lisaks jäädvustamisele soovib projekt TSOON pakkuda postindustriaalsetele alatele uut (vahe)kasutust, mida võib vaadata kultuurilise teemapargi võtmes. „Stalkerist“ ja TSOONist inspireeritud kunsti ja ulme seiklusrada Stalker Artventure ulatub Tallinnast Narvani, saatjateks linnalegendid, postindustraalia, kaasaegse kunsti taiesed ja filmiajaloo tipphetked. Tulevikus hakkab teemapargis opereerima ka Virtuaal-Stalkeri rakendus, mis kasutab liitreaalsuse tehnoloogiat, et tuua seiklejateni raja mängulisem pool.